Nawracające infekcje intymne – objawy i przyczyny. Jak je leczyć?

Nawracające infekcje intymne

Nawracające infekcje intymne o bakteryjnym i grzybiczym podłożu – jak je leczyć? Czy przy infekcji dróg rodnych konieczna jest wizyta u ginekologa? Sprawdź!

Nawracające infekcje intymne – co robić?

Infekcje intymne u kobiet w większości przypadków są całkowicie wyleczalne, a właściwie przeprowadzona kuracja i przestrzeganie zaleceń lekarskich przyczynia się do szybkiego ustąpienia uciążliwych objawów. Niekiedy jednak przykre dolegliwości pojawiają się w krótkich odstępach czasu. Gdy wystąpią 3 objawowe epizody choroby w przeciągu roku, wtedy mówi się o nawracających infekcjach pochwy i sromu1,2. Jakie są przyczyny ciągle nawracających infekcji intymnych? Co na nawracające infekcje intymne najlepiej się sprawdzi? Odpowiadamy!

Świąd, pieczenie i upławy – o czym świadczą te objawy?

Jeśli w okolicach intymnych pojawią się niepożądane objawy, jak zmiana wyglądu wydzieliny, ból, pieczenie czy zmiana zapachu z pochwy, w takim przypadku możemy mieć do czynienia z zapaleniem dróg rodnych. Czynnikiem chorobotwórczym mogą być różne drobnoustroje, do najczęstszych należą jednak bakterie i grzyby. W zależności od patogenu odpowiedzialnego za rozwój stanu zapalnego pochwy i sromu objawy mogą się nieco różnić1,2.

Dla bakteryjnego zapalenia pochwy u kobiet charakterystyczne jest przede wszystkim pojawienie się kremowej, szarej wydzieliny z pochwy, o cuchnącym zapachu, często określanym jako „rybi”1. Z kolei w przebiegu zakażenia drożdżakami kobieta zwykle obserwuje nietypową, grudkowatą, bezwonną wydzieliny z pochwy, o konsystencji twarogu, określaną jako „serowatą”2. Jeśli w przeciągu roku pojawią się co najmniej 3 epizody choroby objawiające się zmianą wyglądu wydzieliny z pochwy i towarzyszącymi temu objawami, to wtedy mamy do czynienia z nawracającymi zakażeniami pochwy i warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem1,2.

Jak leczyć nawracające infekcje intymne?

Ciągle nawracające infekcje pochwy i sromu wymagają wizyty u ginekologa. Konieczne jest bowiem znalezienie przyczyny nawracających infekcji intymnych i dobranie prawidłowego leczenia. Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne i najprawdopodobniej pobierze wymaz z pochwy, który obejrzy pod mikroskopem lub przekaże na posiew, który określi, jaki konkretnie mikroorganizm odpowiada za dokuczliwe dolegliwości1,2.

W przypadku nawracających infekcji bakteryjnych pochwy skuteczne leczenie obejmuje antybiotykoterapię. Spośród chemioterapeutyków najczęściej stosowaną substancją jest metronidazol podawany doustnie lub dopochwowo oraz klindamycyna w formie kremu dopochwowego1. Z kolei leczenie nawracających infekcji grzybiczych wymaga zastosowania dłuższego leczenia przeciwgrzybiczego oraz ewentualnej terapii podtrzymującej. Miejscowo stosuje się leki przeciwgrzybicze zawierające natamycynę, nystatynę lub klotrymazol2. Na nawracające infekcje pochwy (do 4 przypadków zakażeń w ciągu roku) zastosować można  Clotidal Max zawierający maksymalną dawkę klotrymazolu dostępną bez recepty3.

Zaleca się, aby leczenie nawracających zakażeń dróg rodnych kobiet prowadzone było pod kontrolą lekarza.

Leczenie zapalenia pochwy i sromu – o czym trzeba pamiętać?

Jednym z czynników sprzyjających trudnościom w leczeniu ciągle nawracających infekcji pochwy jest nieprzestrzeganie zasad higieny i profilaktyki zakażeń, o których więcej powiemy sobie za chwilę. Warto też dodać, że jeśli źródłem zakażenia mógł być partner seksualny, konieczne jest wtedy również leczenie partnera1,2.

Po zakończeniu leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy bardzo ważne jest odbudowanie prawidłowej flory bakteryjnej. Trzeba przywrócić równowagę i prawidłowe kwaśne pH pochwy oraz właściwy stosunek Lactobacillus, czyli pałeczek kwasu mlekowego (95%) do bakterii beztlenowych (5%)1.

Jak uniknąć nawrotów intymnych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych?

Często nawracające infekcje intymne powinny skłonić do szczególnego zadbania o odporność organizmu i higienę miejsc intymnych. Dodatkowo warto spróbować zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji, przestrzegając kilku prostych zasad. W przypadku ciągle nawracających infekcji pochwy i sromu powinno się3:

  • myć i osuszać okolice pochwy w delikatny sposób celem uniknięcia podrażnień,
  • unikać noszenia ciasnych, mocno przylegających do ciała ubrań;
  • nosić bawełnianą bieliznę, zamiast rajstop nosić pończochy; 
  • unikać stosowania perfumowanych mydeł i dezodorantów do higieny intymnej oraz płynów do kąpieli;
  • często wymieniać tampony (nasiąknięty krwią tampon stanowi pożywkę dla rozwoju drożdżaków).

Ponadto ważna jest odpowiednia kontrola chorób przewlekłych, m.in. cukrzycy.

Bibliografia:

  1. Stefanowicz E., Bakteryjne zapalenie pochwy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256372,bakteryjne-zapalenie-pochwy (dostęp: 2022.12.10.)).
  2. Stefanowicz E., Grzybicze zapalenie sromu i pochwy (świąd sromu). Jakie są powody i sposoby leczenia grzybicy pochwy i sromu, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy (dostęp: 2022.12.10.)).
  3. ChPL Clotidal Max (dostęp: 2022.12.10.).
  4. Kotarski J., Drews K., Maleszka R., Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu – stan wiedzy na 2008 rok, Ginekol Pol. 2008, 79, 638-652.

Może Cię zainteresować

upławy pieczenie i ból

Infekcje intymne – co je wywołuje i jak je leczyć?

Upławy, swędzenie, pieczenie i ból – jak rozpoznać infekcje intymne? Jak leczyć zakażenie bakteryjne dróg rodnych, a jak infekcję grzybiczą? Odpowiadamy!

Czytaj
przyczyny infekcji intymnych

Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych. Jak je leczyć?

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych u kobiet? Jak leczyć zakażenia dróg rodnych wywołane przez bakterie i grzyby? Odpowiadamy!

Czytaj
objawy infekcji intymnych

Jakie są najczęstsze objawy infekcji intymnych i jak je leczyć?

Upławy, świąd i pieczenie pochwy oraz sromu, czyli o objawach bakteryjnych i grzybiczych infekcji intymnych. Jak leczyć zakażenie dróg rodnych u kobiet? Sprawdź!

Czytaj

Clotidal, krem dopochwowy. 1 gram kremu zawiera 10 mg klotrymazolu.
Wskazania: Miejscowe leczenie: Grzybiczego zapalenia błon śluzowych narządów płciowych wywołanego przez drożdżaki (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy). Zakażenie żołędzi prącia przez drożdżaki.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o

Clotidal MAX, 500 mg klotrymazolu, tabletka dopochwowa.
Wskazania: Leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.